TISKOVÁ ZPRÁVA: Komise OSN pro narkotika diskutovala český návrh zákona o psychomodulačních látkách

18.03.2024  |  Kategorie: ,

Praha, 18. 3. 2024 Moderní český zákon o psychomodulačních látkách nadchl na 67. zasedání Komise OSN pro narkotika (CND) Kanadu, Kolumbii, Mexiko, Švýcarsko i USA. Podporu mu vyjádřila také globální síť nevládních organizací International Drug Policy Consortium a neziskový výzkumný a advokační think-tank Transnational Institute. Tuto novou cestu modelu regulace méně škodlivých látek jednoznačně prosazuje i Asociace poskytovatelů adiktologických služeb, která je členem Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí.

 

Nad novelizací zákona o návykových látkách, která zavádí novou kategorií psychomodulačních látek diskutoval na zasedání CND národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil, odborník na závislosti Viktor Mravčík, ředitel nadnárodního institutu (TNI) Martin Jelsman a expertka na politiku závislostí z USA Christine Kourtides.

Debata na téma — Nové regulační modely psychoaktivních látek v “šedé zóně”: nová výzva nebo příležitosti? připomněla důležitost konstruktivního a udržitelného řešení na poli politiky závislosti. Zdůraznila také, že zákaz užívání psychoaktivních látek nic neřeší a pouze otevírá dveře do neregulovaného prostoru na trhu, tzv.“šedé zóny”, kde se již zaběhlé i nově příchozí látky mohou nekontrolovatelně šířit.

„Zvolit politiku harm reduction a kontrolované regulace místo zákazů a trestního stíhání se nám jeví, jako jediné správné a možné řešení. Současná situace, kdy je přísun nových psychoaktivních látek a jejich derivátů v podstatě dennodenní záležitostí jen potvrzuje, že je potřeba zavést konstruktivní a dlouhodobě udržitelné řešení,” říká předsedkyně Rady APAS Helena Gherasim a dodává: „Asociace proto v tomto směru plně podporuje řešení navržené národním koordinátorem Jindřichem Vobořilem a skupinou poslanců na zavedení nové kategorie psychomodulačních látek a jejich rozumnou regulaci.”

Pro regulaci těchto látek, a nikoliv jejich přísný zákaz se v minulosti již vyslovila i odborná skupina pro Systém včasného varování před novými psychoaktivními látkami pod Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti při Úřadu vlády ČR a stejné stanovisko zaujala i světová zdravotnická organizace.

Výbor pro zdravotnictví by měl návrh zákona o pychomodulačních látkách projednávat na konci března. Pokud bude zákon schválen v Poslanecké sněmovně i Senátu a projde notifikací u Evropské komise, mohl by začít platit již v novém roce.