Tisková zpráva – COVID 19

23.03.2020  |  Kategorie:

TISKOVÁ ZPRÁVA

A.N.O. – Asociace nestátních organizací

 

PROTIDROGOVÉ SLUŽBY POMÁHAJÍ V BOJI S KORONAVIREM

 

Jejich klienti a zaměstnanci jsou jednou z nejvíc ohrožených skupin.Terapeutické služby, které jsou pro klienty nepostradatelné, poskytují nyní na dálku.

 

Praha, Brno, 20. března – Asociace nestátních organizací, zastřešující platforma pro 26 členských organizací poskytujících v krajích ČR služby prevence a léčby závislostí, informuje o dopadech koronavirové epidemie. Všechny organizace (Sananim, Podané ruce, Magdaléna a další) nejenom, že vedle svého každodenního provozu šijí roušky nejen pro své zaměstnance a klienty, ale zapojují se i do pomoci seniorům a dalším ohroženým skupinám obyvatel. Současně v omezených podmínkách udržují základní servis pro klienty, který je nezbytný: pokud by se například přerušila výměna injekčních stříkaček pro nitrožilní uživatele drog, hrozilo by dramatické šíření dalších infekčních nemocí (HIV, žloutenka). To by v kombinaci se šířením koronaviru mohlo mít dramatické dopady na zdraví všech obyvatel.

Protidrogové (adiktologické) služby jsou nenahraditelné: pomáhají lidem se zvládáním závislostí na straně jedné a na straně druhé chrání majoritní společnost před šířením infekčních chorob jako jsou žloutenky či virus HIV. Činnost těchto služeb je zásadní právě v těchto dnech, kdy je celá společnost vystavena epidemii onemocnění COVID 19”, říká Matěj Hollan, ředitel Asociace.

“Jako největší problém vnímáme obrovský nedostatek roušek, respirátorů a dezinfekce, aby se chránili jak klienti, tak i zaměstnanci, kteří o ně pečují. Mezi klienty jsou často lidé s duševním onemocněním a často jsou to lidé bez domova, kteří jsou z hlediska šíření jakékoliv infekce nejrizikovější skupinou,” upozorňuje Helena Rampachová, předsedkyně Rady Asociace.

“S nízkoprahovými službami SANANIMu je denně v kontaktu přes 250 klientů. Pro 150 zaměstnanců SANANIMu a jejich 2500 aktuálních klientů organizace dostala přiděleno 100 jednorázových roušek. Ty navíc nelze používat jako respirátor a žádnou bezpečnou ochranu od něj nelze očekávat. A abych nezapomněl, také jsme dostali 20 respirátorů. Jejich počet je zcela nedostatečný. Přesto se naši zaměstnanci snaží, aby klienti nebyli roznašeči a ač sami nemají adekvátní ochranné prostředky, vyrábějí a distribuují látkové roušky pro závislé a lidi bez domova,“ vyzdvihuje dobrovolnou aktivitu svých zaměstnanců Jiří Richter, výkonný ředitel SANANIMu. Služby SANANIMu tak nejen pomáhají potřebným přežít, ale dnes zejména chrání společnost, protože nákaza v této skupině by mohla znamenat nekontrolovatelné rozšíření v celé společnosti.

Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce: “Naše centrum na ulici Hilleho v Brně se proměnilo na “manufakturu” na výrobu roušek pro všechny, kdo je potřebují: pro naše zaměstnance, kteří přicházejí do styku s klienty, pro klienty samotné, pro lidi bez domova, pro zdravotnický personál, ale také například pro policii. Do toho se snažím zajistit dodávku respirátorů přímo z Číny. Ať už našimi klienty jste nebo uvažujete o tom, že byste se jimi stali, neváhejte se na nás zdarma a nezávazně obrátit. Na telefonu, Skypu, Hangoutu, WhatsAppu, e-mailu, a to každý všední den od 9 do 17 hodin. Volejte, pište, rádi se vám budeme věnovat a klidně se můžeme domluvit i na pravidelné spolupráci. Volat můžete na telefonní linku 778 486 355, nebo můžete psát na e-mail: terapie.jmk@podaneruce.cz”

Ondřej Sklenář, ředitel Magdalény: “Závislost je tady s námi bez ohledu na cokoliv. A stres, strach a paniku má moc ráda. I v těchto nesnadných dnech se proto snažíme našim klientům pomoci, přestože musíme fungovat v omezeném režimu. Stále ale pečujeme o naše magdalénské v léčbě, v ambulancích, kde jsme zavedli nově možnost konzultací přes skype či telefon, v kontaktních centrech i v terénu na ulici. A jsme u toho zodpovědní a ohleduplní a samozřejmě rouškujeme.”

Podobně je tomu i v ostatních organizacích po celé České republice. Všechny organizace vedle svého každodenního provozu šijí roušky pro své zaměstnance a klienty, ale zapojují se i do pomoci seniorům a dalším ohroženým skupinám obyvatel. Současně v omezených podmínkách udržují základní servis pro klienty, který je nezbytný: pokud by se například přerušila výměna injekčních stříkaček pro nitrožilní uživatele drog, hrozilo by dramatické šíření dalších infekčních nemocí (HIV, žloutenka). To by v kombinaci se šířením koronaviru mohlo mít dramatické dopady na zdraví všech obyvatel.

Kontakty:
Jiří Richter: 731500868
Jindřich Vobořil: 725805865
Ondřej Sklenář: 734622261
Matěj Hollan: 774956148