Otevřený dopis A.N.O. ministru financí Ivanu Pilnému

11.09.2017  |  Kategorie: ,

Otevřený dopis A.N.O. ministru financí Ivanu Pilnému

Pokud nebudou navýšeny finance do rozpočtu v oblasti protidrogové politiky, hrozí zásadní dopad na poskytované služby prevence a léčby závislostí.

Praha, 11. září 2017Asociace nestátních organizací A.N.O. dnes zveřejnila otevřený dopis ministru financí Ivanu Pilnému, ve kterém ho opětovně vyzývá k navýšení financí v rozpočtu v oblasti protidrogové politiky, a to o nezbytné minimum 50 mil. Kč. Současný návrh rozpočtu je podle asociace naprosto nedostatečný a bude mít zásadní dopad na poskytované služby prevence a léčby závislostí.

Asociace dlouhodobě upozorňuje na alarmující nedostatek financí v oblasti protidrogové politiky. Situaci má nyní ve svých rukou ministerstvo financí, které rozhoduje o jednotlivých položkách rozpočtu. Asociace nestátních organizací v minulosti ministerstvo opakovaně vyzvala k navýšení financí a pro tento požadavek předložila řadu zásadních argumentů. Ministerstvo financí nejenže žádosti nevyhovělo, ale podalo neprofesionální reakci, která ignorovala předložená fakta a neopírala se o žádné analýzy.

Ministerstvo financí navíc přehlíží doporučení Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Rada, které předsedá premiér ČR žádost Asociace nestátních organizací podpořila a doporučila vládě a rezortům, aby žádosti o navýšení vyhověly a našly ve svých rozpočtech potřebné prostředky.

Ministerstvo financí svým neprofesionálním přístupem ohrožuje samotnou síť služeb, která je již tak velmi křehká. Neschopnost vést odborný a smysluplný dialog, přijímat dlouhodobě prospěšná řešení a chovat se jako zodpovědný hospodář je nepřijatelná. Asociace A.N.O. proto ve svém dopise vyzvala ministra financí Ivana Pilného k nápravě celé situace.

Dnes (tj. v pondělí 11. září) má proběhnout jednání vlády, které má projednat Návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2018 a také návrh na střednědobý výhled státního rozpočtu ČR na léta 2019 a 2020. V kontextu výše uvedeného se velmi obáváme, aby k vyslyšení našich argumentů a promítnutí potřeby navýšení vůbec došlo.

Otevřený dopis_ A.N.O. ministru financí Ivanu Pilnému