Jak na drogy a závislosti v roce 2014

28.11.2012  |  Kategorie:

Jak vyplývá ze zprávy sekretariátu RVKPP o realizaci protidrogové politiky v krajích v r. 2012 i z Výroční zprávy o stavu ve věcech drog v ČR v r. 2012 vyplývá, situace v jednotlivých krajích je značně různorodá a v některých případech až paradoxní. Chybějí jasná pravidla pro spolupráci při realizaci opatření protidrogové politiky jak mezi věcně příslušnými ústředními státními orgány, tak mezi centrálními institucemi a samosprávnými orgány krajů, měst a obcí.

Asociace nestátních organizací poskytujících adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním (A.N.O.) upozorňuje, že tyto rozdílnosti pramení z řady systémových nedostatků, jež realizace opatření protidrogové politiky na centrální i na krajské úrovni od 90. let 20. století provází, a které se dosud nepodařilo uspokojivě vyřešit.

Integrovaná protidrogová politika

Tvorbou návrhu opatření protidrogové politiky a koordinací její realizace je v ČR pověřena Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky a Národní protidrogový koordinátor, který řídí sekretariát Rady (RVKPP). Kompetence těchto orgánů je omezena na ilegální drogy přesto, že užívání ilegálních drog je propojeno s užíváním drog legálních, zejména alkoholu, jehož problémové užívání působí naší společnosti výrazně větší škody. Problémy působí i tzv. patologické hráčství (gambling), jež je s užíváním návykových látek rovněž úzce propojeno. A.N.O. podporuje snahu Národního protidrogového koordinátora, který navrhuje vládě ČR integrovat stávající protidrogovou politiku do podoby „politiky proti závislostem“ bez ohledu na to, o jaký typ závislostního chování jde.

Stávající síť adiktologických a sociálních služeb, jejíž významná část je poskytována nestátními neziskovými organizacemi, disponuje odbornými znalostmi a dovednostmi, které mohou osobám s různými druhy závislostí účinně pomoci, byť za předpokladu mírného navýšení rozpočtu RVKPP na zajištění systému takto integrovaných služeb pro osoby ohrožené závislostmi. Nemá smysl a ani není ekonomicky výhodné budovat nové služby specificky zaměřené na poskytování pomoci osobám se závislostí na užívání alkoholu, tabákových výrobků či hraní automatů.

Nejasná pravidla hry

Na koordinaci protidrogové politiky a na financování systému služeb prevence, léčby a minimalizace rizik (harm reduction) se v ČR podílí několik ústředních státních orgánů (zejména RVKPP, MZ ČR, MPSV ČR a MŠMT ČR), kraje a města či obce. Dosud ale nebyla stanovena jasná pravidla, jak má spolupráce těchto orgánů veřejné správy probíhat. Většinou poskytují provozovatelům služeb jednoroční dotace, přitom na ně kladou rozdílné požadavky při žádostech o dotace, hospodaření s nimi, vykazování činnosti či vyúčtování. Orgány veřejné správy ani nejsou schopné se navzájem dohodnout, jakým poměrem se mají na financování služeb podílet – např. podle jejich územní působnosti. Dotační řízení vedená několika ústředními státními orgány navíc vedou k neúměrnému zatížení jejich úředníků, kteří musí dílčí dotační řízení připravovat, realizovat a následně provádět kontroly a vyúčtování dotací.

Méně je někdy více

Jako vhodné se proto jeví soustředit dotační prostředky na centrální úrovni „na jedno místo“. Tím se usnadní nejenom život poskytovatelům služeb, kteří místo žádostí na tři státní instituce budou podávat žádost pouze jedné, ale dojde i k uvolnění pracovních sil pracovníků několika ministerstev, kteří se budou moci věnovat jiným agendám. Navíc jedno dotační místo usnadní i proces koordinace, kontroly hospodaření s dotačními prostředky, hodnocení efektivity jednotlivých služeb a kvalitu jejich sítě.

Současně by bylo vhodné, aby se jednotlivé úrovně veřejné správy – tj. státní orgány, orgány kraje, měst a obcí – dohodly na poměru, v němž budou služby pro uživatele návykových látek spolufinancovat, např. podle územní působnosti služeb. Stát by měl více finančně podporovat služby scelostátní působností, kraje služby sregionální a města smístní působností. To by zvýšilo transparentnost ve financování služeb pro uživatele návykových látek, ale i odpovědnost za vznik případných nedostatků v dostupnosti některých typů služeb v krajích či regionech.

Jako výhodné se jeví i zavedení víceletého financování služeb pro uživatele návykových látek, které je zavedeno v hl. m. Praze a o jeho zavedení uvažují i další kraje ČR.

 

Cesty ke zlepšení stávající situace v realizaci opatření protidrogové politiky

Ke zlepšení stávající situace v realizaci opatření protidrogové politiky v ČR by přispělo několik systémových kroků:

  • integrace stávající protidrogové politiky, tj. její zaměření nejen na otázky spojené s užíváním a distribucí ilegálních, ale i legálních drog a tzv. nelátkových závislostí, k nimž patří zejména gambling (služby mohou z větší míry poskytovat stávající zařízení, není třeba vytvářet služby nové);
  • v souvislosti s procesem integrace protidrogové politiky rozšířit mandát stávající RVKPP i o témata legálních drog a nelátkových závislostí a posílit rozpočet RVKPP na zajištění stávajícího systému adiktologických služeb vkontextu integrované protidrogové politiky;
  • zjednodušit stávající způsob financování služeb pro osoby ohrožené závislostmi, jehož lze dosáhnout prostřednictvím tzv. „lex specialis“, tj. nového zákona o prevenci, léčbě a minimalizaci rizik různých typů závislostí
  • na úrovni krajů se lze inspirovat příkladem může Liberecký kraje, který vyjednal s městy a obcemi společný klíč, podle kterého přispívají do společného rozpočtu, z něhož Kraj přispívá poskytovatelům služeb pro uživatele návykových látek na území kraje.

Tisková zpráva ke stažení (word)  ⇒

 

Kontaktní osoby:

PhDr. Josef Radimecký, Ph.D., MSc.

Předseda A.N.O. – Asociace neziskových organizací poskytujících adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním

E-mail: radimecky@adiktologie.cz
GSM: 724 240 778

 

Mgr. Jiří Richter

místopředseda A.N.O. – Asociace neziskových organizací poskytujících adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním

E-mail: richter@asociace.org
GSM: 731 500 868