Pro členy
Součástí Asociace jsou odborné sekce
SEKCE PRIMÁRNÍ PREVENCE
SEKCE AMBULANTNÍCH SLUŽEB
SEKCE NÁSLEDNÉ PÉČE
SEKCE TERAPEUTICKÝCH KOMUNIT
SEKCE ADIKTOLOGICKÝCH SLUŽEB VE VĚZEnÍ
Sekce primární prevence

Sekce primární prevence (SPP) sdružuje odborníky zaměřené na prevenci rizikového chování. Pořádá prezenční i on-line setkání, sdílí dobrou praxi, věnuje se certifikacím MŠMT a RVKPP, aktuálním trendům a tématu indikované prevence. Aktivně se zapojuje do odborných konferencí a zviditelňuje prevenci na národní úrovni. SPP pravidelně organizuje pracovní setkání, webináře a průzkumy, které přispívají k rozvoji prevence a posilují spolupráci mezi členy.
Mgr. Lenka Neuwirthová
vedoucí Sekce primární prevence
SEKCE AMBULANTNÍCH SLUŽEB

Sekce ambulantních služeb (SAS) sdružuje organizace poskytující ambulantní péči v oblasti závislostí. Pořádá pravidelná setkání zaměřená na sdílení dobré praxe, legislativu, certifikace a tvorbu metodických materiálů. Zabývá se tématy jako krátkodobá léčba, práce s mladistvými, pravidla služeb a spolupráce mezi organizacemi, čímž podporuje rozvoj ambulantní péče.
Mgr. Jiří Koreš
vedoucí Sekce ambulantních služeb
SEKCE NÁSLEDNÉ PÉČE

Sekce následné péče (SNP) sdružuje organizace zaměřené na rozvoj ambulantní a rezidenční následné péče. Zabývá se odbornými diskusemi, sdílením zkušeností a zaváděním nových přístupů, například v péči o matky s dětmi, gambling nebo duální diagnózy. Organizuje odborné stáže a spolupracuje na udržení kvality služeb v zařízení. SNP podporuje rozvoj odborných standardů a reaguje na potřeby jednotlivých zařízení i celého sektoru následné péče.
RNDr. Martin Rataj
vedoucí Sekce následné péče
SEKCE TERAPEUTICKÝCH KOMUNIT

Sekce terapeutických komunit (STK) sdružuje terapeutické komunity z celé ČR, zaměřené na léčbu závislostí a podporu klientů v návratu do běžného života. Pořádá odborné konference, setkání zaměřená na sdílení zkušeností, diskusi o aktuálních tématech a zavádění nových přístupů. STK se věnuje rozvoji metodiky, certifikacím a otázkám financování, organizace programů či práce s klienty. Obnovila tradici sportovních setkání (SporTKiáda), která posiluje komunitní spolupráci.
Následující odkaz směřuje na stránku s mapou, kde jsou i webové adresy jednotlivých komunit. Tam lze o každé najít bližší informace, jako třeba podmínky přijetí, kontakty, výši úhrady za pobyt apod. ⇒ mapa terapeutických komunit Sekce TK A.N.O.
MUDr. David Adameček
vedoucí Sekce terapeutických komunit
SEKCE HARM REDUCTION

Sekce harm reduction (SHR) sdružuje odborníky zaměřené na snižování rizik spojených s užíváním drog. Pořádá pravidelná online setkání, kde se sdílí zkušenosti a řeší aktuální témata, jako jsou trendy v užívání, zapojení peer pracovníků, testování HCV a další zdravotní služby, či práce s lidmi bez přístřeší. Důraz klade na advokacii, propagaci přínosu HR služeb a spolupráci s komunitou. Sekce také rozvíjí principy služeb a podporuje výměnu informací mezi členy a dalšími institucemi.
Mgr. Lucie Mašková
vedoucí Sekce Harm Reduction
SEKCE ADIKTOLOGICKÝCH SLUŽEB VE VĚZEnÍ

Sekce adiktologických služeb ve vězení (SASV) je odbornou platformou sdružující organizace, které podporují klienty v konfliktu se zákonem. Zaměřuje se na sdílení zkušeností, tvorbu standardů odborné způsobilosti (Adiktologické služby ve vězení – ASV) a spolupráci s Vězeňskou službou ČR.
ASV propojují vězeňské prostředí s civilními službami, čímž přispívají k prevenci recidivy. SASV se podílí na tvorbě Akčního plánu VSČR v oblasti prevence a léčby závislostí a podporuje rozvoj služeb NNO. Setkání slouží k řešení aktuálních potřeb a dalšímu rozvoji adiktologických služeb.
Mgr. Martina Červenková
vedoucí Sekce adiktologických služeb ve vězení
PRACOVNÍ SKUPINA PRO PODPORU LIDÍ
S DUÁLNÍ DIAGNÓZOU

Pracovní skupina duálních diagnóz (DD) propojuje odborníky z adiktologických a komunitně psychiatrických služeb, zaměřené na podporu lidí s kombinací duševního onemocnění a závislosti. Organizuje pravidelná setkání (duální stoly) a sdílí dobrou praxi i know-how. Podporuje vznik lokálních platforem, vydává odborné publikace a aktivně se podílí na rozvoji integrovaného přístupu k péči o osoby s duální diagnózou.
Mgr. Johana Růžková
vedoucí Pracovní skupiny pro podporu lidí s duální diagnózou
Web pracovní skupiny: www.dualni-stoly.cz
SEKCE MANAGEMENTU

Sekce managementu (SM) je platformou pro vedení členských organizací, zaměřenou na sdílení praxe, diskusi a tvorbu společných postojů. Řeší témata jako financování, dotační politiky, legislativní změny, personální management a strategické plánování. SM podporuje spolupráci mezi organizacemi a reakci na aktuální výzvy. Pořádá pravidelná setkání a jednou z forem setkávání je i osobní setkávání na půdě jednotlivých členských organizací.
Bc. Martin Boxan
vedoucí Sekce managementu