OTEVŘENÝ DOPIS: Žádáme nápravu alarmujícího stavu dotačního řízení pro rok 2025 v oblasti školské primární prevence rizikového chování

26. června 2025 – Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) v otevřeném dopise vyzvala ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka k přehodnocení dotačního řízení v oblasti školské primární prevence rizikového chování. Apeluje také na jednání s organizacemi a na systémovou změnu směřující k víceletému modelu financování.

doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.

ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR Karmelitská 529/5

118 12 Praha 1

V Praze 25. června 2025

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás tímto otevřeným dopisem jménem APAS (Asociace poskytovatelů adiktologických služeb, z.s.), která sdružuje 35 klíčových poskytovatelů služeb prevence a léčby závislostí v České republice, s žádostí o nápravu alarmujícího stavu dotačního řízení pro rok 2025 v oblasti školské primární prevence rizikového chování.


Rovnou zmiňujeme, že víceméně totožný dopis, který jsme poslali skoro přesně před rokem, zůstal bohužel bez jakékoliv relevantní odezvy. Ignoroval jste opakované žádosti o schůzku, abychom věc osobně probrali, a protože se za rok situace nikoliv zlepšila, ale bohužel ještě zhoršila, volíme nyní tuto formu otevřeného dopisu. Uvedená forma nás netěší, ale bohužel je vzhledem k Vašemu mlčení a zhoršení již tak špatného stavu nezbytná.

Níže uvedené odrážky jsme psali do velké míry totožně i před rokem, nic se ale nezměnilo a letošní řízení také skončilo fiaskem. Parametry dotačního řízení MŠMT, konkrétně „Výzva pro podávání žádostí o poskytnutí dotace na aktivity v oblasti primární prevence rizikového chování a podpory duševního zdraví ve školách a školských zařízeních pro rok 2025“ (dále jen Výzva), jsou nastavena zmatečně, chybělo včasné rozhodování, transparentnost, předvídatelnost a jasná komunikace vůči žadatelům.

Konkrétně letošní stav vypadá takto:

  1. Doposud (tj. k datu 19. června 2025) neobdrželi všichni poskytovatelé rozhodnutí o poskytnutí dotace. To znamená, že na případnou realizaci celoročního (!!!) projektu zbývá pouze 3,5 měsíce (období od září do poloviny prosince, o prázdninách se primární prevence na školách nedělá…). Jak je však uvedeno ve Výzvě, dotace jsou určeny na období od 1. ledna do 31. prosince.

  2. Organizace, které byly finančně podpořeny již mají rozhodnutí i peníze na účtech (těmto organizacím byla plošně snížená požadovaná částka o 10 %). Některé organizace však žádné rozhodnutí nemají – a neoficiálně získaly po dlouhém telefonování informaci, že finančně podpořeni nebudou. Touto “šuškandou” ale nejde postupovat.

    Situace je napjatá především na Vysočině, kde nebylo podpořeno větší množství organizací. Stejně tak je závažné, že nebyla podpořena činnost klíčové středočeské organizace Magdaléna – v minulém roce zas náhodně nebyly podpořeny jiné velké organizace, které jsou přitom pilířem protidrogové primární prevence!
  • Poskytovatelům nebyla a není podána zásadní informace, z jakého důvodu byl jeho projekt podpořen/nepodpořen či pokrácen! Nejsou známy výsledky kritérií pro posouzení projektu.
  • Stěžejní je časová prodleva od podání žádosti (říjen 2024) o dotaci a rozhodnutím (konec června 2026 a mnohdy stále nic). Po minulém roce je tak, navzdory našim apelům, situace ještě horší než loni!
  • A jen pro doplnění, s čím vším se zbytečně musíme potýkat: Hodinová sazba zahrnuje pouze přímou práci ve třídě nebo pro třídu, nikoliv přímou práci s pedagogy, která je pro efektivitu primární prevence nezbytná! Do hodinové sazby není možné zahrnout ani ostatní nutné úkony nepřímé práce (např. příprava programu, psaní závěrečných zpráv, ekonomické zázemí, koordinaci služby, materiální prostředky, bez kterých není možné přímou práci ve třídě realizovat) a cesty (služby jsou nejčastěji poskytovány jako terénní). Při vyplňování žádosti neexistuje kolonka kde by se vyčíslila přímá práce s pedagogy – pouze přímá práce se třídou (s žáky).

Poskytovatelé programů primární prevence se tak dnes již opakovaně potýkají s velkou mírou nejistoty ohledně výsledků dotační Výzvy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Nepravidelnost a nepředvídatelnost financování zásadně komplikují možnost dlouhodobého plánování i personální stability organizací.

V praxi to znamená, že v jednom roce může být organizace finančně podpořena, zatímco v dalším roce již nikoli – bez ohledu na kvalitu služeb či potřeby cílové skupiny. Rozhodování je náhodné, na úrovni hodu kostkou. Tento nestabilní systém často vede k nucenému propouštění odborných pracovníků, přerušování programů a celkovému oslabování prevence jako takové.

Vyhlídky jsou ale namísto zlepšení ještě horší! Oproti ostatním rezortům (Úřad vlády, MPSV), které zajišťují financování adiktologických a preventivních služeb včas, transparentně a podle předem známých pravidel, zůstává MŠMT bohužel výrazně pozadu. 

Úřad vlády alokoval v r. 2025 na protidrogovou politiku 415 mil. Kč a připravil předvídatelný dotační proces. MPSV zavedlo spravedlivou metodiku financování s jasnými cenovými hladinami a podporou terénních i ambulantních služeb. MŠMT naproti tomu není schopno ani oznámit plánované termíny výzev pro rok 2026, natož zajistit hladký průběh financování na rok stávající.

Data z praxe přitom jasně dokládají, že poskytování kvalitní a efektivní prevence včetně péče o duševní zdraví je pro děti a mladé lidi nepostradatelnou součástí jejich školního vzdělávání a výchovy. Tuto skutečnost zdůrazňuje i Světová zdravotnická organizace, která klade velký důraz na dostupnost vědecky podložených intervencí v oblasti primární prevence rizikového chování.

Jak uvádí Souhrnná zpráva o závislostech v České republice 2024 – a podobná čísla jsou i v té letošní – závislostní chování se mezi dětmi a dospívajícími projevuje různými způsoby:

  • Pravidelné nebo denní kouření tabáku uvádí 1–4 % 13–15letých a 9–10 % 15–19letých studentů.
  • E-cigarety používá 10–22 % 13–15letých, zahřívané tabákové výrobky 5–11 % a nikotinové sáčky 5–8 %.
    Alkohol někdy v životě pilo 24 % 11letých, 44 % 13letých, 73 % 15letých a 93–95 % 15– 19letých, přičemž více než polovina z nich pije alkohol pravidelně.
  • Nadměrné dávky alkoholu (5 a více sklenic při jedné příležitosti) konzumovalo v posledních30 dnech 39–47 % 15–19letých studentů a 12–20 % jednou týdně nebo častěji.
  • V posledních 12 měsících užilo nelegální drogy 24–26 % 16letých studentů, z toho 23–26 %konopné látky, 2 % extázi a halucinogenní houby, 1–2 % LSD či jiné halucinogeny a těkavé látky a přibližně 1 % kokain nebo pervitin.
  • Kratom užila v posledních 12 měsících 4 % dospívajících.
  • Hazardní hry o peníze hrálo v posledních 12 měsících 10–18 % dospívajících.
  • Rizikově digitální hry hraje 15–25 % dětí ve věku 11–15 let a 9–15 % dospívajících ve věku 15– 19 let, přičemž do kategorie rizika spadá 5–13 % dospívajících. (V tomto se situace dramaticky zhoršuje!)
  • Rizikově sociální sítě používá 25–30 % dětí a 45–50 % dospívajících, s odhadem 7–13 % dětí a až 34 % dospívajících spadajících do rizikové kategorie.

Jakkoliv jsme si vědomi toho, že oblast realizace primárně preventivních programů v oblasti prevence rizikového chování bývala pro MŠMT okrajovou agendou, je nutné konstatovat, že, jak nyní čteme prakticky každý den v médiích, jak vychází z našich interních dat, jak konstatuje Národní monitorovací středisko Úřadu vlády a jak se opakovaně dozvídáme na seminářích ve Sněmovně, které zaštiťují i Vaše stranické kolegyně Šebelová, Potůčková, Urbanová, situace ve školství se stává neudržitelnou a nebezpečnou pro učitele i žáky.

Propady duševního zdraví u dospívajících jsou dramatické, wellbeing dětí je na prakticky nejnižší úrovni. Eskaluje kumulativní problém příliš velké expozice energetickým nápojům, digitálního online světa s jeho temnými algoritmy, nadužívaní kratomu a další. Stát (Úřad vlády) či NÚDZ má veškerá data, pouze MŠMT k tomu mlčí!

Vzhledem k výše popsané alarmující situaci a s ohledem na nutnost rychlého řešení žádáme tímto otevřeným dopisem o Vaše vyjádření k výše uvedenému a sdělení kroků, které MŠMT podnikne, aby mohla být zajištěna na školách realizace prevence externími poskytovateli i v následujícím období.

Z pozice realizátorů jmenovaných programů a poskytovatelů služeb navrhujeme:

  •  Urychlené zaslání rozhodnutí o poskytnutí dotace všem žadatelům o dotaci.
  •  Umožnění adekvátního snížení výkonů v případech, kdy byla dotace krácena.
  •  Umožnění zahrnutí práce s pedagogy a dalších nákladů do hodinové sazby.
  •  Zveřejnění kritérií, podle kterých byly žádosti o dotaci posuzovány.
  •  Provedení úprav v parametrech dotačního řízení pro rok 2026 tak, aby se alarmující situace let 2024 a 2025 neopakovala.

Dále také navrhujeme systémovou změnu směřující k víceletému modelu financování. Ten by měl být postaven na jasně stanovených, transparentních kritériích, která budou provázána s odbornou certifikací kvality poskytovatelů primární prevence.

Systém certifikace, který je již v přípravě, by měl být plně funkční přibližně v roce 2026. Věříme, že propojení odborné kvality a dlouhodobé finanční stability povede k udržitelnému a profesionálnímu rozvoji oboru primární prevence v České republice.

Ve všech zmíněných oblastech jsme připraveni poskytnout Vám a Vašemu rezortu veškerou odbornou součinnost, musíte ale komunikovat a přestat se před námi schovávat.

S úctou

Matěj Hollan
ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb

+420774956148

hollan.matej@gmail.com

Další články