TISKOVÁ ZPRÁVA: Alarmující nárůst konzumace energetických nápojů mezi dětmi

Praha, 9. června, 2025 – Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) vyzvala sněmovnu, aby přijala zákon o potřebné regulaci energetických nápojů. Důvodem je masivní negativní dopad přílišné konzumace na organismus dospívajících a věková regulace je nejvhodnějším nástrojem, kterým lze rizika snižovat.

V posledních letech došlo k výraznému nárůstu konzumace energetických nápojů mezi českými dětmi a dospívajícími. Podle studie HBSC se v ČR podíl dětí ve věku 11–15 let, které pravidelně (alespoň jednou týdně) konzumují energetické nápoje, mezi lety 2018 a 2022 zdvojnásobil, přičemž u dívek vzrostl z 7 % na 15 % a u chlapců z 16 % na 22 %. Podle studie ESPAD z roku 2024 celkem 72,6 % 16letých studentů v ČR pilo v posledních 12 měsících energetické nápoje a 50,4 % v posledních 30 dnech. Konzumaci energetických nápojů v kombinaci s alkoholem v posledních 30 dnech uvádí 19,6 % studentů, opakovaně (tj. 3krát a častěji) 10,3 %. Oproti předchozí vlně studie ESPAD z roku 2019 se mezi dospívajícími zvýšila nejen míra pití energetických nápojů, ale především jejich opakovaná konzumace v kombinaci s alkoholem, přičemž dívky v roce 2024 uváděly téměř 3krát častější zkušenost než v roce 2019.

Matěj Hollan, ředitel APAS, vysvětluje:Tento trend je znepokojující, zejména vzhledem k vysokému obsahu kofeinu a cukru v těchto nápojích, což může vést k poruchám spánku, zvýšené srdeční frekvenci, úzkostem a dalším zdravotním problémům u dětí. Rizikem je u energetických nápojů také rozvoj závislosti, zejména v jejich kombinaci s alkoholem. Tato kombinace navíc může maskovat účinky opilosti – člověk se cítí méně opilý, než ve skutečnosti je, což zvyšuje riziko nebezpečného chování, například řízení pod vlivem. Konzumace energetických nápojů je spojena s vyšším rizikem rozvoje digitálních závislostí, jsou to doslova spojité nádoby. Již jedna plechovka energetického nápoje znamená překročení doporučené denní dávky kofeinu a pokud nápoj obsahuje i taurin, nelze pro děti bezpečnou dávku jednoznačně určit. Zvýšený obsah cukru v energetických nápojích navíc znamená další rizika včetně rizika nadváhy a obezity.

Podle průzkumu agentury NMS Market Research z roku 2024 podporuje 76 % Čechů zákaz prodeje energetických nápojů osobám mladším 18 let. Dále 83 % respondentů požaduje omezení reklamy zaměřené na děti a mladistvé a 87 % chce na obalech energetických nápojů varování o zdravotních rizicích.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své schůzi v červnu 2025 projednává poslaneckou novelu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (sněmovní tisk 816/0), která zahrnuje zákaz prodeje energetických nápojů dětem nebo zákaz prodeje ve školách. Vyzýváme poslance, aby podpořili rozumnou regulaci energetických nápojů, kterou tento návrh představuje.

Kontakt pro média:
Matěj Hollan

e-mail: hollan.matej@gmail.com

Další články