Zúčastnili jsme se odborného semináře „Společně pro zdravější Česko“, který proběhl 12. května 2025 v Poslanecké sněmovně. Otevřel diskusi o nutnosti opatření, podpory prevence a omezení škod způsobených alkoholem.
Praha, 12. května 2025 – Češi patří mezi největší konzumenty alkoholu na světě, což má vážné dopady na zdraví i společnost. Nadměrné pití je spolu s kouřením hlavní příčinou předčasných úmrtí, kterým lze předejít. Alkohol zatěžuje zdravotní systém desítkami miliard korun ročně a ročně si vyžádá až 8 000 životů. Podílí se na domácím násilí, sexuálním napadení i smrtelných dopravních nehodách. Dalších 500 lidí ročně zemře na otravu alkoholem, často mladých a nezkušených uživatelů. Přesto zůstává prevence ve veřejné debatě téměř opomíjená. Odborný seminář „Společně pro zdravější Česko“, který proběhl v Poslanecké sněmovně, otevřel diskusi o nutnosti opatření, podpory prevence a omezení škod způsobených alkoholem.
Seminář se konal pod záštitou poslankyně Renáty Zajíčkové a navazoval na Výzvu k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu, kterou iniciovali think tanky Ministr Zdraví a Racionální politiky závislostí společně s českým zastoupením WHO. K výzvě se v současné době připojilo 48 signatářů včetně Asociace poskytovatelů adiktologických služeb a stále přibývají další.
„Všichni vidíme, kam došla naše tolerance k alkoholu ve společnosti. Pokud nám záleží na budoucnosti mladé generace, musíme si přiznat, že reklama na alkohol pouze normalizuje problém, který později zaplatíme ze zdravotního a sociálního systému,“ říká poslankyně Renáta Zajíčková a dodává: „Je zarážející, že jsme ochotni investovat miliardy do následků, ale váháme s regulací příčin. Vyšší daň podle obsahu alkoholu, omezení reklamy a návrat prostředků do školní prevence – to je minimum, které musíme udělat, pokud to myslíme vážně.“
Za APAS na semináři vystoupila předsedkyně Rady Helena Gherasim, který připomněla: „Závislosti nejsou izolovanými problémy, ale součástí širšího vzorce lidského chování. Alkohol, drogy a technologie – všechny tyto faktory se vzájemně ovlivňují a propojují. Když mluvíme o závislostech, musíme brát v úvahu jejich komplexní kontext. Někdy je alkohol příčinou, jindy reakcí na jiné životní problémy.“ Helena Gherasim má bohatou praxi s léčbou závislostí i jako terapeutka a dodává: „Potřebujeme věnovat více pozornosti prevenci v první linii, ale také obnovit síť včasné pomoci, kterou kdysi postavil vizionářsky pan docent Skála, která se ale bez náhrady na konci 90. let rozpadla.“.