Výzva k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu

Praha, 7. dubna 2025 – Stali jsme se signatáři Výzvy o ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu. Přes 20 českých organizací se připojilo k prohlášení, kterou iniciovaly společně World Health Organization (WHO): Country Office in the Czech Republic, Think tank Racionální politiky závislostí a Ministr zdraví. Požadujeme omezení reklamy na alkohol, regulaci jeho prodeje, spravedlivé zdanění a silnější ochranu dětí a mladistvých.

Plný text Výzvy k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu

Zdravá společnost je základním předpokladem pro prosperující a udržitelnou budoucnost naší země. Česká republika se však potýká s hrozbou, kterou dlouhodobě přehlíží a schovává za masku společenské přijatelnosti a hrdé tradice – řeč je o alkoholu.

Alkohol škodí lidskému zdraví v jakémkoliv množství, přičemž jeho pravidelná a nadměrná konzumace má obzvláště vážné dopady – výrazně poškozuje zdraví, ohrožuje životy, oslabuje ekonomiku a narušuje budoucnost celé společnosti. Dokud se v Česku neodhodláme k zavedení vysoce účinných politik s reálným pozitivním dopadem a zároveň ponecháváme průmyslu volnou ruku při nastavování pravidel regulace, je naivní očekávat zlepšení stávající situace. Této situaci nemůžeme nečinně přihlížet.

Je nezbytné vytvořit v Česku prostředí, které lidem pomůže žít zdravěji, a upozorňovat na fakt, že alkohol je škodlivá látka spojená s vážnými zdravotními dopady, včetně zvýšeného rizika rakoviny. Je na čase, aby se zdraví stalo prioritou i pro naši zemi. Věříme, že prosperující národ je v zájmu nás všech, a zdraví našich občanů nesmí být ohroženo úzkými zájmy několika skupin.

My, níže podepsané organizace, vás vyzýváme, abyste přijali opatření k omezení dostupnosti a propagace alkoholu a svými činy ukázali, že skutečnou prioritou vlády je silná a zdravá společnost.

To, co na jedné straně přináší zisky úzké skupině hráčů, má závažné dopady na celou naši společnost. Levný a snadno dostupný alkohol, intenzivní reklama a společenský tlak vytvářejí prostředí, které podporuje akceptaci pití alkoholu – s ničivými následky pro zdraví, ekonomiku i mezilidské vztahy.

Co přispívá k tomu, že Česko dlouhodobě obsazuje přední příčky v konzumaci alkoholu?

• Alkohol je levný a snadno dostupný pro každého, včetně nejzranitelnějších skupin obyvatel.

• Prodej alkoholu není výrazně regulován – lze ho koupit prakticky kdekoliv, od benzínových pump až po obchody poblíž škol a dětských hřišť, a prakticky kdykoliv, od piva ke snídani až po spontánní nákupy ve 4 ráno.

• Reklama na alkohol je všudypřítomná ve veřejném prostoru, médiích i během sportovních a kulturních akcí, kde se pohybují děti.

• Společenské normy pití alkoholu podporují, zatímco rozhodnout se nepít je vnímáno jako neobvyklé.

Alkohol škodí lidskému zdraví v jakémkoliv množství, přičemž jeho pravidelná a nadměrná konzumace má obzvláště vážné dopady – výrazně poškozuje zdraví, ohrožuje životy, oslabuje ekonomiku a narušuje budoucnost celé společnosti. Dokud se v Česku neodhodláme k zavedení vysoce účinných politik s reálným pozitivním dopadem

a zároveň ponecháváme průmyslu volnou ruku při nastavování pravidel regulace, je naivní očekávat zlepšení stávající situace. Této situaci nemůžeme nečinně přihlížet.

Česko na cestě nejhoršího scénáře

Pokud nezasáhneme, počet úmrtí a nemocí bude dál růst, stejně jako náklady na zdravotní péči a ztrátu produktivity. Naše země bez zdravých občanů nemůže růst ani prosperovat.

Zkušenosti z jiných zemí ukazují, že účinné politiky regulace alkoholu mají reálné pozitivní dopady na zdraví populace a zároveň prospívají ekonomice. Země, které se rozhodly zvýšit cenu alkoholu, omezit jeho dostupnost a regulovat reklamu, jako například Švédsko, Litva, Irsko nebo Finsko, zaznamenaly snížení spotřeby alkoholu, zlepšení veřejného zdraví a pokles souvisejících nákladů.

Česká republika nemůže ignorovat realitu, ve které se nachází. Na základě osvědčených zahraničních postupů navrhujeme následující kroky:

1/ Regulace reklamy na alkohol: Zakázat reklamu na alkohol v digitálních a OOH médiích, omezit ji v televizi a rozhlase (od 22 h) a na sportovních a kulturních akcích.

2/ Změna konstrukce spotřební daně: Klíčové kroky zahrnují automatickou valorizaci spotřební daně na alkoholické nápoje (například po vzoru Francie, Španělska a Belgie), zrušení výjimky pro tichá vína a cidery, zvýšení zdanění alkoholu v pivu a změnu výpočtu spotřební daně na pivo dle skutečné koncentrace alkoholu. Zároveň je vhodné zahájit debatu o minimální jednotkové ceně alkoholu jako doplňkovém opatření ke snížení dostupnosti levného alkoholu.

3/ Omezení dostupnosti alkoholu: Regulace prodeje alkoholu, zejména jeho dostupnosti na určitých místech (např. benzínové pumpy, samoobslužné prodejny, veřejné instituce, okolí škol, ad.) a v pozdních nočních hodinách (vede ke snížení trestné činnosti a úrazů pod vlivem alkoholu).

4/ Důslednější vymáhání práva: Alkohol představuje největší nebezpečí pro děti a mladistvé. Navzdory zákazům dochází velmi často k porušování zákona ze strany prodejců alkoholických nápojů, proto je vhodné důsledněji plnění zákona vymáhat.

5/ Vzdělávací kampaně: Realizovat informační kampaně, které upozorní na zdravotní a společenská rizika spojená s konzumací alkoholu, s cílem ukázat, že nepít přináší celou řadu výhod, a tím přispět ke změně postoje společnosti k alkoholu.

My, níže uvedené organizace, vyzýváme k akci. Jsme připraveni spolupracovat a pomoci k prosazení politik, které zlepší zdraví našich občanů a zajistí dlouhodobou prosperitu naší společnosti.

Další články