Vláda odmítla pomoc závislým lidem a jejich blízkým

04.06.2015  |  Kategorie:

Vláda České republiky na včerejším jednání projednávala mimo jiné návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek, který počítal se zřízením Státního fondu integrované protidrogové politiky. Fond byl však na poslední chvíli z návrhu vyřazen.

Tuto zprávu přijala Asociace nestátních organizací poskytujících adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním s velkým znepokojením.

Fond měl být určen pro financování služeb prevence a léčby závislých a pro pomoc jejich blízkým. Finanční prostředky do fondu měly být převáděny v původním návrhu jak z části výnosů ze spotřební daně z prodeje tabákových výrobků a alkoholu, tak i z tzv. loterijní daně. Nejdříve však byla z návrhu odstraněna loterijní daň, a poté byl celý návrh na založení fondu vyřazen.

Předkladatel zákona, kterým je Ministerstvo zdravotnictví, souhlasil i s variantou bez fondu, protože za důležitější považuje to, aby byl prosazen úplný zákaz kouření v restauracích. „Tento přístup ministerstva o bohužel navozuje mylnou představu, že samotný zákaz kouření v restauracích stačí pro jakési magické řešení alarmující situace v oblasti závislostí v České republice,“ říká Helena Rampachová, předsedkyně Asociace nestátních organizací poskytujících adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním (A.N.O.).

Za situace, kdy v patnácti letech už někdy pilo alkohol 94 % dětí vČR, ročně je hospitalizováno s otravou alkoholem kolem tisíce teenagerů a až 25 % patnáctiletých užívá alkohol rizikově, považuje Asociace skutečnost, že pro Ministerstvo zdravotnictví je prioritou pouze kouření, za paradoxní.

Asociace dále opakovaně upozorňuje, že služby prevence a léčby pomáhající lidem se závislostmi i jejich rodinám jsou – na rozdíl od ostatních oblastí sociálně zdravotních služeb – dlouhodobě podfinancovány. Chybí mnoho služeb – nízkoprahové programy typu kontaktní centrum v 21 okresech, lékařská ambulance pro závislosti v 37 okresech, substituční léčba závislosti na opiátech v 25 okresech, specializovaný doléčovací program v 61 okresech, detoxifikační lůžka v 55 okresech a 2 krajích, lůžková péče v oblasti závislostí ve 4 krajích, terapeutická komunita pro závislé chybí ve 3 krajích. Mnohde také z důvodu finančních problémů dochází k omezování jednotlivých činností, zkracování provozní doby a také ke snižování časové dotace na práci s klientem. „Nejen že jsou tedy služby dlouhodobě na hranici finanční udržitelnosti a v některých regionech potřebné služby úplně chybí, ale existující služby za této situace nemohou ani efektivně reagovat na nově se vyskytující trendy – například na nárůst počtu osob srůznými závislostmi. Neustále na to upozorňujeme. Tento problém mohl být založením fondu a využitím finančních prostředků pro služby prevence a léčby z něj konečně definitivně vyřešen,“ upozorňuje Rampachová.

Jak Asociace dále uvádí, v České republice žije téměř 45 tisíc lidí závislých na drogách, 42 tisíc z nich užívá drogy injekčně. Počet problémových uživatelů drog narostl za posledních 10 let o více než polovinu. Až 350 tisíc lidí se potýká s důsledky svého patologického hráčství, 450 až 700 tisíc osob je závislých na alkoholu.

„Za léta práce s klienty vídáme těžké osudy lidí a jejich blízkých, kteří na závislost doplácejí někdy velmi drasticky. Vpraxi to vidíme dnes a denně: do závislosti spadnete, ani nevíte, jak. Dnes už se závislosti netýkají některých skupin lidí na okraji společnosti, týkají se všech. A prevence je v této oblasti stále nedostatečná! Může do toho spadnout váš partner, vaše dítě, váš šéf, prostě kdokoliv. I proto je potřeba služby prevence a léčby závislostí dostatečně financovat“, říká Rampachová.

„Současně si uvědomujeme, že na cokoliv, co stát potřebuje, je nutné mít finanční prostředky. Proto je pro nás naprosto nepochopitelné, že byl zamítnut návrh fondu, který byl řešením. Jsme teď ve velkém očekávání, zda vláda a kompetentní místa budou hledat alespoň nějaké alternativní řešení, nebo zda se za myšlenkou potřebného dofinancování prevence a léčby pro závislé prostě jen zavře voda,“ konstatuje Rampachová.

Odborníci z mezinárodních organizací, kteří se zabývají ekonomickými aspekty závislostí, uvádí, že investice do prevence a léčby je moudrým investičním rozhodnutím, které prokazatelně vede k významným úsporám ve zdravotní péči, systému sociálního zabezpečení, v oblasti bezpečnostní, vymáhání práva, a v neposlední řadě mírní problémy nemocných, tj. drogově závislých osob i jejich rodin. Jak uvedl ředitel Mezinárodního úřadu pro kontrolu omamných látek (INCB) při prezentaci Výroční zprávy za rok 2013: Každý dolar vynaložený na prevenci může vládám ušetřit až 10 dolarů budoucích nákladů.

Tisková zpráva ke stažení (pdf) ⇒

 

Kontaktní osoba:

Mgr. et Mgr. Helena Rampachová

Předsedkyně A.N.O. – Asociace neziskových organizací poskytujících adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním

E-mail: rampachova@asociace.org
GSM: 777 916 253